VUSLAT
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

VUSLAT

Vuslat Zamanı

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Fatih Sultan Mehmet Hangi Olaydan Dolayı Yargılandı?

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Fatih Sultan Mehmet Hangi Olaydan Dolayı Yargılandı? Empty
MesajKonu: Fatih Sultan Mehmet Hangi Olaydan Dolayı Yargılandı?   Fatih Sultan Mehmet Hangi Olaydan Dolayı Yargılandı? Icon_minitime27.12.07 14:47

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, cami inşasında kullanılacak iki mermer sütunu Sinan Atik isimli Rum mimara teslim eder. Mimar, sütunları 3’er arşın kesip kısaltır. Fatih de buna sinirlenerek mimarın elini kestirir.

Mimar, padişah aleyhine dava açar. Fakat ne Galata ne de Eyüp kadılığı padişahı yargılamayı göze alamaz. Şikâyeti Üsküdar Kadısı Hızır Bey kabul eder ve davayı açar. Mahkemede celb edilen büyük padişah, baş köşeye geçmek istediyse de davacıyla birlikte mahkeme huzurunda ayakta bekletilir. Yargılama sonunda padişah suçlu bulunur. Ceza olarak mimara yapılan haksızlığın aynısının tatbik edilmesine, yani padişahın elinin kesilmesine karar verilir. Rum mimar, mahkemenin verdiği bu büyük karar karşısında şaşkına döner ve davasından feragat eder.

Mimar, kısası istemediği için Fatih, günde 10 altın tazminata mahkûm olur ve tazminatı kendiliğinden 20 altına çıkarır. Böylece padişahın eli kesilmekten kurtulur. Evliya Çelebi’nin aktardığına göre, karardan sonra Fatih, çıkardığı demir sopayı kadıya göstererek;

“Eğer sen Allah’ın hükmünü uygulamayıp, elimi kesmeye beni mahkum etmeseydin bununla başını paramparça ederdim.” der.

Kadı Hızır Bey de sakladığı kamayı çıkararak cevap verir:

“Sen de benim hükmümü kabul etmeseydin, ben de bununla seni delik deşik ederdim.”
http://www.elitfrm.com

Fatih Sultan Mehmet Hangi Olaydan Dolayı Yargılandı?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-